Рослина, що має пам'ять та інтелект
- plants-flowers
- 13 мар. 2016 г.
- 2 мин. чтения

Тропічна рослина – мімоза соромлива (Mimosa pudica) продовжує вражати вчених. Останні результати досліджень показали, що рослина може відрізняти живих істот від неживих предметів. Це викликало ще більше питань та підґрунть для нових випробувань.
На своїй батьківщині – Південній Америці мімоза соромлива вважається звичайним бур'яном. Ця многолітня трав'яниста рослина, може виростати висотою 30-150 см, вирощується в декоративних цілях, добре себе почуває в кімнатних умовах. Цвітіння припадає на період з травня по вересень. Квіти – фіолетові, в вигляді кульок діаметром 1-3 см, розташовані на довгих квітконосах, зібрані в невеликі суцвіття. Після запилення комахами або вітром, утворюються гачкоподібні боби вигнутої форми.
Цікавою особливістю цієї рослини являється її реакція на можливу загрозу. В разі пошкодження кореневої системи, мімоза соромлива виділяє суміш з отруйних речовин, до складу якої входить метансульфонова, молочна, піровиноградна кислоти та різноманітні сполуки сірки. Не рідко цією рослиною отруюється худоба на пасовищах.
Свою назву мімоза соромлива отримала за ще одну унікальну властивість – якщо доторкнутися до її листя, воно починає згортатися. Вчені уже давно розкрили секрет такої здатності мімози: біля основи черешків знаходяться водяні мембрани, під час дотику сенсорні ділянки на листках реагують на спричинений тиск і вода із мембран починає рухатись до місця контакту, таким чином листки важчають та починають опускатися донизу.
В результаті дослідів австралійських вчених виявилось, що мімоза соромлива має здатність до самонавчання. В журналі «Oecologia» була опублікована стаття, про те, що ця рослина «запам'ятовує» особливості кожного контакту та може відрізняти безпечні предмети від тих, що становлять потенційну загрозу. В разі, коли рослина почуває себе безпечно, вона не згортає листя, щоб уникнути марних витрат енергії. Така ж поведінка притаманна і тваринам. Їх нервова система не тільки отримує інформацію про навколишнє середовище, але може її використовувати в майбутньому. Мімоза соромлива – перша рослина на прикладі якої була описана така поведінка у представників флори. Пізніше спеціалісти університету штату Нью-Йорк провели нове дослідження. Воно підтвердило гіпотезу про те, що рослина може впізнавати свого ворога. Додатково було проведено декілька експериментів: до коренів мімози доторкалася людина та предмети із різних матеріалів. В першому випадку в повітрі було зафіксовано сірководень та інші речовини, в усіх інших рослина не реагувала на подразники.
Цікаво, що на відміну від інших представників флори, мімоза соромлива виділяє отруту не з наземної частини, а має спеціальні утворення на корінні. Крім того, рослина не тільки здатна до самозахисту, але може аналізувати хімічний склад довкілля, щоб «прийняти рішення» про потенційну небезпеку.
Comments