Трішки про омелу
- plants-flowers
- 24 февр. 2016 г.
- 2 мин. чтения

Омела відноситься до вічнозелених кущових рослин, роду напівпаразитичних, тому що живе на різноманітних деревах, проростаючи в кору і живиться їх соками. Найбільш поширена омела в країнах західної і південної Європи, Азії, Африці та Австралії.
Існує досить багато цікавих легенд про омелу. Наприклад, в країнах Скандинавії вважали, що це рослина миру, тому нею прикрашали зовні свої домівки, вона оберігала від злих духів, відьом. Також вважалось, якщо вороги побачать на дереві омелу, то їм потрібно скласти зброю і в цей день заборонено воювати. Друга легенда пов’язана з тим, що не можна, окрім Різдва, зрізати з дерева цю рослину, тому що це несе ознаку появи біди, навіть не дозволялось заносити в церкву. Якщо таке траплялось, то священик повинен негайно винести її звідти.
Існує близько 70 родів омели, найчастіше зустрічається - біла омела. За своєю будовою вона є незвичайною рослиною з тонкими гілочками, парними і вузькими листочками, а також і жовтувато-білими ягодами. Всі представники є напівпаразитами і поширюються за допомогою птахів, найчастіше це дрозди. Це відбувається таким чином, птахи поїдають ягоди, на їх дзьобах залишається вісцин (це маса, котра містить насіння) і коли вони перелітають з одного дерева на інше, там і залишається насіння омели, котре проростає дуже швидко. Рослина фотосинтезує, а це означає, що всю органічну масу вона створює самостійно, а ось воду, мінеральні солі отримує із дерева (тому і вважається напівпаразитами).
Люди знайшли різноманітні застосування листків і ягід омели. Наприклад, використовують для відвару, чаю. Окрім цього і знайшлось застосування в медицині, з гілочок та листочків виготовляють мазь, котру призначають при обмороженні носа, пальців верхніх та нижніх кінцівок, також ліки для зниження артеріального тиску (гіпертонії і гіпотонії), при нападах епілепсії, запамороченні, істерії. А щодо плодів, то вони містять токсин, тому їх рідко використовують для виготовлення медичних препаратів.
Окрім медичного і ботанічного значення, омела є основною традиційною прикрасою в країнах Англії, Європи та Америки. Відома під назвою “Гілочка поцілунків” або “Різдвяна омела”. З неї виготовляють різдвяні віночки, котрі прикрашають різноманітними стрічками. Існує традиція, що під ними повинні поцілуватись дві людини на Різдво, коли це відбулось, вони вважаються зарученими і в наступному році повинні одружитися. А в країнах Франції, вважають омелу символом везіння, щастя, тому в них існує привітання “З омелою в Новому році!”, що виражає побажання процвітання та успішності в усіх запланованих справах.
Comments